fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Trądzik różowaty

Strona główna » Blog » Trądzik różowaty

spis treści

1. Trądzik różowaty – co to jest?

Trądzik różowaty (łac. rosacea, acne rosacea) to przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy, występującą głównie u ludzi dorosłych. Charakteryzuje się napadowym lub utrwalonym rumieniem, zaczerwienieniami skóry, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, a czasem także zmianami zapalnymi w postaci grudek i krostek. Dermatoza ta ma charakter postępujący, zwłaszcza, gdy nie jest właściwie leczona.

trądzik różowaty gdzie się pojawia
Trądzik różowaty jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która w głównej mierze dotyczy osób dorosłych. Według różnych statystyk ofiarami tej choroby pada od 0,5% do 10% całej populacji na świecie. Najczęściej zaczyna się między 20. i 30. rokiem życia, nasila się po 40. roku życia i występuje najczęściej u kobiet.

Trądzik różowaty – początki choroby mogą być nieznaczne

Pierwsze stadium trądziku różowatego, tzw. pre-rosacea, łatwo zbagatelizować. Pojawia się najczęściej między 20 a 30 rokiem życia. Z wiekiem jego symptomy stopniowo się pogłębiają, prowadząc do pełnego rozwoju choroby.

Trądzik różowaty w swojej początkowej fazie bardzo przypomina cechy cery naczynkowej: twarz czerwieni się pod wpływem różnych czynników, można dostrzec na niej widoczne rozszerzone naczynka krwionośne, tzw. pajączki. To bardzo ważne, by już na tym etapie wdrożyć odpowiednie działanie i przeciwdziałać dalszemu rozwojowi choroby.

Etapy rozwoju trądziku różowatego

Wyróżnia się trzy główne etapy rozwoju choroby. Najpierw występuje nadwrażliwość skóry na rozmaite czynniki fizyczne i chemiczne, towarzyszy temu często nawracający rumień. Drugim etapem jest wzmożenie się nadwrażliwości, staje się ona bardzo silna. Rumień rozszerza się i już nie zanika – przybiera trwałą postać i towarzyszy mu obrzęk. Pojawiają się grudki, krosty, może atakować oczy. Ostatnie stadium jest najgorsze – pojawiają się czyraki i guzki, następuje przerost gruczołów łojowych. Nie należy zatem lekceważyć choroby, trzeba jak najszybciej podjąć walkę.

Fazy trądziku różowatego

trądzik różowaty fazy

2. Trądzik różowaty – przyczyny, jak walczyć z chorobą?

Niestety, podobnie jak w przypadku ogromnej ilości innych chorób dermatologicznych, przyczyny trądziku różowatego nie są dokładnie znane.

Według aktualnego stanu wiedzy medycznej, przypuszczalnymi przyczynami choroby mogą być:trądzik różowaty

 • czynniki środowiskowe, np. uszkodzenia mechaniczne i alkohol;
 • zjawiska immunologiczne;
 • zaburzenia naczynioruchowe;
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Główną rolę w powstawaniu tej choroby odgrywają zaburzenia naczynioworuchowe.

Do czynników wyzwalających trądzik różowaty można zaliczyć:

 • skłonności genetyczne – „słabe”naczynia krwionośne możemy odziedziczyć,
 • nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego,
 • ekspozycję na promieniowanie UV,
 • skrajne temperatury,
 • reaktywne formy tlenu,
 • stres,
 • silne emocje,
 • niezdrową dietę,
 • długotrwałe stosowanie leków takich jak np. glikokortykosteroidy miejscowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zakażenie nużeńcem ludzkim.

3. Trądzik różowaty – objawy

Objawy trądziku różowatego, są widoczne gołym okiem. Trądzik różowaty jest poważną chorobą skóry twarzy, która naprawdę nie wygląda estetycznie. Mogą na niego zachorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni, ale to mężczyzn dotykają najbardziej zaawansowane postacie choroby.

Czy to wystarczająco dużo informacji, by wszystkich przekonać, że należy wiedzieć, jakie są objawy trądziku różowatego? Wydaje mi się, że tak. Jeżeli jednak ktoś nie jest do końca przekonany, zalecam przeczytanie dalszej części artykułu.

trądzik różowaty

Należy przyjrzeć się nawet najdrobniejszym i najmniej zauważalnym oznakom. Niektóre sygnały mogą być niejednoznaczne i nie dawać pewności, że dana rzecz sygnalizuje trądzik różowaty. Objawy jednak stanowią szereg powiązanych ze sobą zmian.

Jak wygląda trądzik różowaty? Prześledźmy to na podstawie pospolitych przypadków zachorowań na trądzik różowaty. Pierwsze objawy to pojawiający się i nawracający rumień, który występuje po reakcji na gwałtowne zmiany temperatury i utrzymuje się przez jakiś czas, a także teleangiektazje. Teleangiektazje to nic innego jak pojawiające się i znikające pajączki. Teleangiektazje są dowodem na silnie unaczynioną cerę.

Pojawiają się w momencie, gdy naczynka krwionośne są przerośnięte i porozciągane, przez co ich ściany komórkowe nadmiernie przepuszczają krew. Do innych objawów należą uczucie świądu oraz pieczenia – w okolicach powracającego rumienia (czasem także towarzyszy temu zapalenie spojówek) oraz obrzęk twarzy przy obecności czynnika drażniącego.

Zdaniem specjalisty:

dr n med Igor Michajłowski dermatologKiedy możemy podejrzewać początki trądziku różowatego? Takim sygnałem alarmowym jest przede wszystkim rumień, obejmujący centralną część twarzy i policzki, utrzymujący się co najmniej 10 minut i pojawiający się na przykład w wyniku ekspozycji na skrajne temperatury, przy silnych emocjach lub po zjedzeniu ostrych i gorących potraw. Ponadto na skórze zauważamy tak zwane pajączki, czyli naczynka, które wskutek rozszerzenia stały się widoczne. Czasami rumieniowi towarzyszy uczucie palenia, kłucia czy swędzenia skóry oraz lekka opuchlizna twarzy. Zwykle pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się już przed trzydziestym rokiem życia i dotyczą osób o jasnej karnacji. Na trądzik różowaty częściej zapadają kobiety, ale dermatoza ta ma zazwyczaj u nich łagodniejszy przebieg niż u mężczyznmówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Ponadto skóra staje się znacząco nadwrażliwa i przesuszona. Kolejne oznaki świadczą już o poważniejszym stopniu zaawansowania choroby. Są nimi mniej lub bardziej widoczne zmiany grudkowe i krostkowe okolic środka twarzy, wrażliwość skóry twarzy na dotyk oraz bolesność przy nawet delikatnym kontakcie, a także pojawiające się pod naskórkiem zgrubienia i stwardnienia. Wszystkie objawy trądziku różowatego są niepokojące, jeżeli jednak mamy do czynienia z objawami wymienionymi na koniec, należy natychmiast zareagować. Nie znaczy to jednak, że mniej poważne objawy można bagatelizować. Skoro wiadomo już, czym jest trądzik różowaty, objawy także są nam znane, należy przejść do kwestii związanej z tym, jak postępować z tym schorzeniem skóry.

Najczęstsze objawy trądziku różowatego to:

 • rumień występujący w środkowej partii twarzy i na policzkach, przewlekły lub utrzymujący się stale;
 • rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy – teleangiektazje, pajączki – które prześwitują przez skórę w postaci sieci czerwonych lub fioletowych żyłek;
 • grudki i krostki tworzące drobną kaszkę;
 • oznakami zajęcia przez trądzik różowaty oczu jest ich łzawienie, przekrwienie i kłucie, połączone ze światłowstrętem. Czasem pojawiają się też gradówki i jęczmienie;
 • zmiany guzowate – w najbardziej zaawansowanej postaci skóra ulega pogrubieniu i pokrywa się guzkami, dochodzi np. do przerostu i guzowatości nosa (Rhinophyma).
EtapObjawy
Pre-rosaceaSkóra jest nadwrażliwa na różne czynniki, często reaguje rumieniem.
Stadium II/ III
Skóra staje się coraz wrażliwsza na czynniki chemiczne i fizyczne. Rumień zajmuje większy obszar, utrwala się. Pojawia się obrzęk. Ujścia gruczołów łojowych poszerzają się, tworzą się grudki i krostki. Zmiany mogą objąć oczy.
Stadium IVTworzą się guzki zapalne i czyraki. Gruczoły łojowe przerastają i włóknieją, skrajną postacią tego jest Rhinophyma.

Tabela 1 – Objawy trądziku różowatego w zależności od stadium choroby. Źródło: E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Klinika Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2010

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ZAMÓW ACNEROSE
KOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY Kup zestaw

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, z łac. rosacea, objawia się na różne sposoby, zależnie od tego, którą z czterech postaci przybierze. Jeśli jednak chodzi ogólnie o trądzik różowaty, początki są dla każdej odmiany podobne, to znaczy przemijające i nawracające zaczerwienienie skóry. Potem, zależnie od kierunku, w którym trądzik się rozwinie, można zaobserwować następujące objawy:

 • rumień na środku twarzy, który trwa dłużej niż 10 minut, oraz poszerzone naczynia krwionośne (postać rumieniowo-teleangiektatyczna);
 • stały rumień połączony z obrzękiem twarzy, grudkami rumieniowo-obrzękowymi, małymi guzkami i krostkami umiejscowionymi na środku twarzy (postać grudkowo-krostkowa). Jeżeli objawy występują również w okolicach nosa, czoła, oczu i uszu, to mamy do czynienia z postacią guzowatą;
 • zapalenie spojówek połączone z pieczeniem, świądem i kłuciem skóry, zapaleniem brzegów powiek i nadwrażliwością na światło (postać oczna).

Nie lekceważ takiej choroby, jak trądzik różowaty. Objawy są sygnałem, aby zacząć walczyć i kluczowa jest szybka reakcja. Jeśli zastanawiasz się, czy masz trądzik różowaty, zdjęcia w sieci mogą pomóc ci zidentyfikować problem, dlatego warto zagłębić się w temat.

Trądzik różowaty – zdjęcia, galeria

4. Trądzik różowaty – pielęgnacja

Trądzik różowaty dotyka coraz większy procent społeczeństwa. Bardzo często wynika to z nieodpowiedniej diety i braku specjalnej pielęgnacji dla skóry skłonnej do zmian trądzikowych. Osoby zmagające się z tym schorzeniem skóry wiedzą, jak bardzo jest to uciążliwa i trudna do zwalczenia choroba. Całkowite wyleczenie trądziku różowatego utrudnia proces diagnozy, ponieważ bardzo trudno ustalić dokładne przyczyny tych zmian skórnych. Dlatego tak bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym za pomocą kosmetyków na trądzik różowaty i restrykcyjna dieta na trądzik różowaty, które ograniczają pole rozwoju choroby.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?trądzik różowaty

Zwalczając trądzik różowaty, pielęgnacja w domu jest niezbędnym czynnikiem do wygrania walki. Niestety najczęściej popełnianym błędem przy łagodzeniu objawów choroby jest zbyt nadmierne przesuszanie skóry i jej podrażnianie. Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym nie jest trudna, ani kosztowna. Należy przestrzegać podstawowych zasad i sprawdzać składy poszczególnych produktów.

Łagodzenie objawów trądziku różowatego

Aby skutecznie złagodzić objawy trądziku różowatego stosuje się wiele metod tj:

 • maseczka z płatków owsianych – działa przeciwzapalnie i nawilżająco; efektem, którego możemy oczekiwać, jest zmniejszenie podrażnień i świądu skóry; maseczka ta powinna także wygładzić skórę i odżywić ją,
 • stosowanie okładów ziołowych – najlepiej sprawdzają się w tym przypadku rumianek, lukrecja i zielona herbata (jej liście); nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia, dostarczają skórze minerałów i składników odżywczych,
 • olejek rycynowy – odżywia, wygładza i regeneruje skórę,
 • odpowiednia dieta – wyeliminowanie alkoholu, mocnej herbaty i kawy z diety, a także pikantnych potraw i czekolady, pomoże skórze odzyskać siły, nowe wypryski nie będą się pojawiać, a skóra stanie się mniej wysuszona,
 • ograniczenie stresu – on także wpływa niekorzystnie na skórę – zwłaszcza przy trądziku różowatym,
 • stosowanie kremów i maści – będą działały jako ochrona przed negatywnie działającymi czynnikami, nawilży skórę, wygładzi, przyspieszy gojenie, a także zmniejszy widoczność zmian skórnych.

Zdaniem specjalisty:

Marta Urbanowicz kosmetologW łagodzeniu objawów trądziku różowatego dobrze sprawdzają się metody naturalne, jak na przykład samodzielnie przygotowane maseczki i okłady z ziół. Możemy też skorzystać z gotowych kosmetyków, które zawierają składniki uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak ekstrakt z kasztanowca czy z ruszczyka kolczastego. Do zniwelowania zaczerwienienia skóry szukajmy kosmetyków z lukrecją lub zawierających bisabobol. W uregulowaniu łojotoku pomoże zielona herbata, która jest też źródłem cennych antyoksydantów odmładzających naszą skórę. Bardzo skuteczny na trądzik różowaty jest olej z glistnika jaskółcze ziele, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi świąd skóry, zmniejsza łojotok, redukuje zaczerwieniania i podrażnienia. Do polecanych olei na trądzik różowaty należy również olej kokosowy, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, nawilża i regeneruje skórę oraz wzmacnia jej barierę ochronnąmówi Marta Włodarczyk, kosmetolog

Uwaga!

Wpisując na stronie poznajacnerose.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na cały koszyk. Kliknij i sprawdź!

Jeżeli zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów i podejrzewasz, że mogą to być objawy trądziku różowatego, zacznij jak najszybciej działać. Wypróbuj metod łagodzących zmiany skórne takich jak kosmetyki na trądzik różowaty, czy krem do cery z trądzikiem różowatym, ale przede wszystkim skonsultuj sprawę z dermatologiem. Nie wolno tego zlekceważyć!

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ZAMÓW ACNEROSE
KOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY Kup zestaw

Co jeszcze robić, by łagodzić objawy trądziku różowatego?

Czynniki zaostrzające chorobę są pozornie niegroźne, jednak by otrzymać efekty możliwie jak najszybciej, należy je jak najszybciej wyeliminować.

Są to między innymi:

 • gorące kąpiele, naruszające strukturę kolagenu,
 • palenie papierosów,
 • duży wysiłek fizyczny, co może mieć wpływ na zmożenie produkcji sebum,
 • nieodpowiednia dieta zawierająca wiele konserwantów, alkoholu i jedzenia typu fastfood,
 • klimatyzacja, która przesusza i podrażnia skórę,
 • najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia pielęgnacja i używanie odpowiednich kosmetyków, które nie będą posiadały w swoim składzie takich składników jak alkohol, mentol, kwasy owocowe czy mydło.

Zdaniem specjalisty:

Natalia Munda kosmetologUnikajmy kosmetyków zawierających podrażniające alkohole, parabeny barwniki i intensywne substancje zapachowe. One naprawdę nie przysłużą się naszej skórze, wręcz przeciwnie, zaostrzą rumień. Ostrożnie powinniśmy też podchodzić do kosmetyków zawierających produkty destylacji ropy naftowej, jak parafina, która powoduje zatykanie się porów w skórze i w przypadku łojotokowej cery jeszcze pogarsza jej stan. Zadanie kremu na trądzik różowaty nie powinno się sprowadzać do samego maskowania zaczerwienienia, co niektórzy producenci robią, dodając do niego po prostu zielony barwnik, lecz poprzez realny wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego na skórze, złagodzenie rumienia i wzmocnienie rozszerzonych naczynek krwionośnychmówi Natalia Munda, kosmetolog

Kosmetyki do pielęgnacji

Przy lekkich objawach, kluczową kwestią jest pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym przy użyciu kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju cery. Cera trądzikowa ma charakter naczyniowy, przez co jest bardzo delikatna i podatna na podrażnianie. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Jakich kosmetyków używać, by cera nabrała zdrowego wyglądu?

Używając peelingów, należy pamiętać by nie były to preparaty gruboziarniste. Mogą one bardzo podrażnić skórę. Usuwanie zrogowaciałego naskórka przy trądziku różowatym jest bardzo ważne, jednak należy to robić bardzo delikatnie bądź zdać się na profesjonalistów, którzy wykonają taki zabieg w gabinecie kosmetycznym.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym wymaga, stosowania kremów, które mają w swoim składzie jak najwięcej składników naturalnych. Wyciągi i witaminy pozyskiwane w sposób naturalny nie będą miały właściwości podrażniających. Najważniejsze, by w znalazła się w nich witamina C, która wspomoże odbudowanie naczyń krwionośnych i wzmacniając je. Kolejnym składnikiem są filtry UV, im wyższy filtr, tym lepiej dla naszej podrażnionej skóry. Wyciąg z zielonej herbaty czy lukrecji ma właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, więc świetnie sprawdzają do eliminowania stanów zapalnych.

Jeżeli domowe sposoby walki z trądzikiem się nie sprawdzają, można skorzystać z oferty klinik medycyny estetycznej. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym jest bardzo skuteczna i przynosi wielorakie korzyści.

Zdaniem specjalisty:

Igor-Michajlowski-dermatolog-clinica-cosmetologicaW leczeniu dermatozy, jaką jest trądzik różowaty, sięgamy po nowoczesne metody laseroterapii, jak np. laser Quadrostar Pro Yellow, laser Varilite oraz laser Harmony XL PRO Dye-VL. Dzięki nim możemy skutecznie zamknąć naczynka krwionośne i zniwelować rumień. Warto mieć jednak świadomość, że przy skłonności do mało elastycznych i kruchych naczyń krwionośnych, gdy nadal będziemy wystawiać się na czynniki powodujące ich rozszerzenie i na przykład opalać skórę, to mogą się nam utworzyć nowe teleangiektazjemówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Uwaga!

Wpisując na stronie poznajacnerose.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na cały koszyk. Kliknij i sprawdź!

Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym może przynieść zaskakujące efekty. Regularność przyniesie zmniejszenie zaczerwienienia, jak zaczną zanikać ropiejące rany. Zabiegi kosmetyczne na trądzik wykonane przez specjalistów pomogą jednocześnie na zlikwidowanie blizn, które bardzo często tworzą się przy tego rodzaju trądziku.

W pierwszej kolejności zawsze należy skonsultować się z dermatologiem, który upewni nas w jakim stadium rozwoju jest trądzik różowaty, pielęgnacja w zaawansowanym stopniu choroby może nie wystarczyć. Najważniejsze jest spersonalizowanie sposobu leczenia danej osoby i eliminowanie możliwych przyczyn powstawania choroby.

5. Trądzik różowaty – kosmetyki

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja?

Cera osób cierpiących na trądzik różowaty charakteryzuje się nadwrażliwością, widocznymi naczynkami krwionośnymi, łojotokiem i rozszerzonymi porami. Łatwo ją podrażnić, na wiele składników może reagować rumieniem. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z używania kosmetyków. Należy tylko dobrać takie, które będą delikatnie obchodziły się ze skórą.

Zdaniem specjalisty:

Karina Pietrzela kosmetologKosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym muszą mieć łagodny skład i być wolne od składników drażniących, czyli nie zawierać alkoholi, parabenów, silnych środków myjących jak np. mydła. Musimy mieć świadomość, że używanie nieodpowiednich kosmetyków może jeszcze bardziej nasilić trądzik różowaty. Celem codziennej pielęgnacji powinna być przede wszystkim odbudowa bariery ochronnej skóry oraz złagodzenie stanu zapalnego. Do tego wzmocnienie naczynek krwionośnych i uregulowanie aktywności gruczołów łojowych. Najlepiej używać dermokosmetyków specjalnie skierowanych dla cery z trądzikiem różowatym, czyli cery, która jest wrażliwa i naczynkowa, ale ma także problem z łojotokiemmówi kosmetolog Karina Pietrzela z Clinica Cosmetologica

Krem na trądzik różowaty – wsparcie dla skóry

Osoby mające trądzik różowaty często mają problem ze znalezieniem odpowiedniego kremu do twarzy. Taki kosmetyk nie tylko musi łagodzić uczucie pieczenia skóry i ściągnięcia. Powinien też zmniejszać rumień, niwelować łojotok i nawilżać. A przy tym musi być dobrze tolerowany przez skórę, nie wysuszać jej ani nie podrażniać.

Zdaniem specjalisty:

dr n med Igor Michajłowski dermatologJeżeli trądzik różowaty jest jeszcze we wczesnym stadium lub nie występuje w ciężkich postaciach, największe znaczenie w jego leczeniu będzie miało unikanie czynników wyzwalających oraz codzienne stosowanie domowych środków pielęgnacyjnych zaleconych przez dermatologa. Dobrze dobrany krem będzie doskonałym uzupełnieniem dla stosowanych środków do leczenia miejscowego, pomoże złagodzić objawy trądziku różowatego i powstrzymać jego dalszy rozwój. W wielu przypadkach naprawdę można uniknąć bardziej drastycznych rozwiązańmówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica

Trądzik różowaty – krem. Jak wybrać odpowiedni krem i co powinien zawierać?

Wybierając krem na trądzik różowaty, należy zwrócić uwagę na obecne w nim składniki aktywne. To od nich będzie zależało działanie kosmetyku. Składniki te muszą być dobrze poznane i nieuczulające, bezpieczne dla skóry.

Godne uwagi są kremy naturalne, bez zbędnej i często szkodliwej chemii. Ekstrakty, wyciągi i oleje z roślin obfitują w cenne związki, wywierające korzystne działanie na skórę dotkniętą trądzikiem różowatym. Na przykład ekstrakt z lukrecji działa przeciwzapalnie, niweluje podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża skórę i reguluje wydzielanie sebum. Ekstrakty z ruszczyka kolczastego i kasztanowca pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne, powodując ich uszczelnienie i uelastycznienie, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Olej kokosowy wzmacnia skórę i sprawia, że jest odporniejsza na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, przyśpiesza jej gojenie się i zmniejsza zaczerwienienia.

Przykładem naturalnego kremu na trądzik różowaty jest krem na dzień Acnerose. Kosmetyk ten nawilża skórę, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi zaczerwienienia i redukuje łojotok.

6. Trądzik różowaty – leczenie

Skuteczne leczenie trądziku różowatego, należy odpowiednio zaplanować. Chorzy muszą się pogodzić z tym, że trądzik różowaty jest na chwilę obecną chorobą nieuleczalną, można ją tylko zaleczyć. Jej nawroty w większej mierze zależą od stylu życia i pielęgnacji skóry. Jakie są zatem najlepsze sposoby na trądzik różowaty?

Wszelkie niepokojące zmiany na skórze warto jak najszybciej pokazać lekarzowi dermatologowi. Postawienie prawidłowej diagnozy umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji. Na wczesnym etapie trądzik różowaty jest łatwiejszy do opanowania. Zwlekanie może doprowadzić do stanu, w którym trudniej będzie przywrócić skórę do dobrej kondycji.

Leki przepisane przez dermatologa są najbezpieczniejszą i najlepszą dostępną metodą walki z chorobą. Najczęściej zlecane są antybiotyki, które mają atakować trądzik „od wewnątrz”. Leki bez recepty mogą pomóc tylko przy słabej postaci choroby i są mniej skuteczne od antybiotyków.

Leczenie trądziku różowatego zależy od postaci choroby. Może obejmować wdrożenie środków farmakologicznych i właściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Niekiedy wskazane są specjalistyczne zabiegi, jak laseroterapia czy skorzystanie z leczenia chirurgicznego. Podejmując walkę z chorobą, na tyle, na ile jest to możliwe należy unikać czynników powodujących jej nasilenie. Najpopularniejszą metodą leczenia są kosmetyki na trądzik różowaty.

Czynniki wyzwalające/nasilające trądzik różowatyPrzykłady
FizycznePromieniowanie słoneczne, mróz, upał, lampy słoneczne, sauna
ChemiczneAceton, alkohole, kwasy AHA, perfumy, mentol, mydła, środki złuszczające
Żywność i napojeNabiał, czekolada, wanilia, wątróbka, ostre przyprawy, kawa, herbata, alkohole
LekiOgólne: Witamina B3, leki rozszerzające naczynia krwionośne (nitrogliceryna, glikokortykosteroidy), blokery kanału wapniowego, inhibitory acetylocholiny, statyny
Miejscowe: glikokortykosteroidy, retinoidy
InneEmocje: gniew, zakłopotanie, strach, stres
Aktywność: wysiłek fizyczny
Stan kliniczny: gorączka, migrena, reakcja alergiczna, miesiączka, menopauza

Tabela 2 Czynniki zaostrzające objawy trądziku różowatego. Źródło: E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Klinika Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2010

Uwaga!

Wpisując na stronie poznajacnerose.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na cały koszyk. Kliknij i sprawdź!

Kosmetyki na trądzik różowaty – opinie

Często stosowanym przez chorych rozwiązaniem są kosmetyki na trądzik różowaty. Opinie na temat ich skuteczności są bardzo różne, często okazują się być sprawą indywidualną. Wiadomo, że na chorobę najlepiej działać od wewnątrz, kosmetyki mogą okazać się tylko doraźnym wsparciem w walce z chorobą.

Na rynku znajdziemy między innymi takie produkty, jak maść na trądzik różowaty. Smarowanie nim miejsc zapalnych może częściowo wesprzeć terapię, ale nie może być jedynym rozwiązaniem. Kosmetyki, które kupuje się w celu wspomagania walki z trądzikiem różowatym powinny przede wszystkim być opatrzone etykietką „cera naczynkowa” albo być przeznaczone bezpośrednio dla osób z trądzikiem różowatym. Ze względu na to, że osoby chore powinny unikać ekspozycji na słońce, warto się również zainteresować tym, czy w składzie produktu jest silny filtr UV, który latem jest w zasadzie koniecznością.

Mimo szerokiej gamy produktów kosmetycznych na rynku, należy jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim choroba naczyniowa, a więc krem na trądzik różowaty nie może być jedynym stosowanym środkiem.

Trądzik różowaty – leki

Stosowane w leczeniu trądziku różowatego leki możemy podzielić na zewnętrzne (miejscowe) i ogólne (doustne). Leczenie miejscowe służy zwalczaniu stanu zapalnego na skórze oraz łagodzeniu objawów powodujących dyskomfort.

Zalecane są kremy i żele z kwasem azelainowym, metronidazolem lub sulfacetamidem sodu 10% z siarką 5%. W leczeniu ogólnym trądziku różowatego najczęściej przepisywane są antybiotyki, głównie tetracyklina. W cięższych przypadkach stosowane są retinoidy doustne.

PostaćCzym się charakteryzuje?Jak wygląda leczenie?
Rumieniowo-teleangiektatycznaRumieniem w centralnej części twarzy (utrzymującym się co najmniej 10 minut lub trwałym) oraz rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.Należy wystrzegać się czynników wywołujących rumień i powodujących rozszerzanie naczyń, np. opalania, kosmetyków z drażniącymi składnikami.
Grudkowo-krostkowaRumień twarzy i jej obrzęk są stałe, występują krostki, grudki, i drobne guzki.Jak wyżej oraz:
do stosowania miejscowego: kwas azelainowy, metronidazol, klindamycyna, erytromycyna, 10% sulfacetamid sodu z 5% siarką;
do stosowania ogólnego: tetracyklina, minocyklina, erytromycyna, w ostrych lub opornych na inne leczenie przypadkach retinoidy
GuzowataStałym rumieniem i obrzękiem twarzy. Powierzchnia twarzy ulega zgrubieniu, okolice nosa (rhinophyma), łuków jarzmowych, czoła, oczu i uszu pokrywają się przez guzami, krostami i grudkami.Jak wyżej oraz:

retinoidy (we wczesnej fazie)

leczenie chirurgiczne, elektrokoalgulacja, dermabrazja, kriochirurgia, laseroterapia (CO2)

OcznaPieczeniem, kłuciem i swędzeniem oczu, zapaleniem spojówek i brzegów powiek, światłowstrętem.Unikanie drażniących czynników (nieodpowiednie kosmetyki, promieniowanie UV), sztuczne łzy, glikokortykosteroidy miejscowe, leczenie u okulisty.

Tabela 3. Trądzik różowaty – postacie kliniczne. Źródło: E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Klinika Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2010

Maść na trądzik różowaty

Maść na trądzik różowaty przeznaczona jest do leczenia miejscowego. Codziennie stosowana przyczynia się do zredukowania krostek i grudek. Maść powinna zawierać substancję leczniczą, np. kwas azelainowy, z powodzeniem stosowany przy trądziku różowatym. Kwas azelainowy działa delikatnie złuszczająco na skórę, jest przeciwbakteryjny i zapobiega powstawaniu zaskórników. Dzięki swojemu hamującemu wpływowi na proces syntezy melaniny stanowi skuteczną pomoc w zmniejszaniu przebarwień po zmianach zapalnych. Przykładem maści na trądzik różowaty z kwasem azelainowym jest np. maść na rano Acnerose.

Trądzik różowaty – leczenie domowe jako uzupełnienie terapii

Przy tak przewlekłej chorobie skórnej, jaką jest trądzik różowaty, leczenie domowe również odgrywa niebagatelną rolę. W okresach łagodniejszego przebiegu tej dermatozy oraz w jej początkowej fazie istnieją spore szanse, że domowe metody okażą się wystarczające.

Leczenie domowe trądziku różowatego może obejmować stosowanie naturalnych kosmetyków lub środków dostępnych bez recepty, jak np. zestaw Acnerose. Preparaty te stosowane sumiennie, każdego dnia, poprawią kondycję skóry i wzmocnią ją. Oprócz tego, można samodzielnie przygotować maseczkę z płatków owsianych, która nawilży i odżywi skórę oraz zmniejszy jej przetłuszczanie się. Zamiast leków pomocne mogą się okazać także różne zioła, przyjmowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Styl życia ma ogromny wpływ na zdrowie i stan skóry. Zerwanie ze szkodliwymi nałogami, na przykład rzucenie palenia papierosów, z pewnością poprawi wygląd cery. Kluczową rolę odgrywa także to, czym się odżywiamy.

Trądzik różowaty – dieta może mieć wpływ na tę chorobę

W czasie kuracji, według opinii wielu dermatologów, konieczna jest również dieta na trądzik różowaty. Kluczową rolę odgrywają antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, czyli przede wszystkim witaminy takie jak A, C i E.

 • Witamina A – zwiększa możliwości regeneracyjne skóry, chroni błony śluzowe przed uszkodzeniami. Przykładowymi źródłami tej witaminy są mleko, ryby, czerwona papryka, brokuły i marchew.
 • Witamina C – uszczelnia naczynia krwionośne, powstrzymuje ich pękanie, a co za tym idzie, ogranicza objawy choroby. Tutaj doskonałym źródłem są wszelkie cytrusy.
 • Witamina E – zmniejsza widoczność blizn, jest kluczowa dla właściwego nawilżenia skóry. Znajdziemy ją na przykład w szpinaku, orzechach, olejach roślinnych i żółtkach jaj.

Jak już wcześniej wspomniano, jednym z czynników wyzwalających trądzik różowaty mogą być środki spożywcze. Pierwszym krokiem w jego leczeniu powinno być więc wykluczenie z diety pokarmów takich jak nabiał, czekolada, przetworzona żywność, pikantne i gorące potrawy.

W czasie diety należy bezwzględnie unikać alkoholu, papierosów i słodzonych napojów. Wszystkie te produkty przyczyniają się do zaostrzenia objawów trądziku. Warto również wyeliminować owoce i warzywa zawierające histaminę, np. pomidory i szpinak, bowiem sprzyjają one świądowi i obrzękom skóry.

Jadłospis warto oprzeć na świeżych owocach i warzywach, produktach bogatych w błonnik, jak np. kasze oraz zdrowych tłuszczach. Dobre efekty daje ograniczenie jedzenia mięsa do 1-2 porcji tygodniowo, ponieważ nadmiar białka zwierzęcego obciąża nasze nerki i wątrobę, organy odpowiedzialne za detoksykację organizmu.

Zdaniem specjalisty:

dr n med Igor Michajłowski dermatologChociaż przyczyny trądziku różowatego nie zostały jeszcze w pełni poznane, możemy przypuszczać, że to, co jemy ma znaczący wpływ na stan naszej skóry. Z obserwacji widzimy, że pewne pokarmy powodują zaostrzenie objawów trądziku różowatego, jej nadmierne czerwienienie się czy sprzyjają wysypowi krostek. Negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych działa także alkohol, który powoduje ich rozszerzanie i utratę elastyczności. Czasami ukryta przyczyna trądziku różowatego może leżeć w nietolerancji pewnych składników pokarmowych, np. histaminy lub diecie ubogiej w składniki odżywcze. Warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza gdy z trądzikiem różowatym zmagamy się od długiego czasu. Dzięki zmianie złych nawyków żywieniowych, wystrzeganiu się niewskazanych dla nas pokarmów i wprowadzeniu zdrowej, zrównoważonej diety możemy osiągnąć znaczną poprawęmówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica

Zioła na trądzik różowaty

Osoby preferujące naturalne metody leczenia mogą wypróbować zioła na trądzik różowaty. Rośliny lecznicze przyjmowane w formie naparów, np. z pokrzywy, bratka trójbarwnego czy skrzypu polnego działają oczyszczająco na organizm, przyśpieszają usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Są też źródłem krzemionki, bardzo ważnej dla naszych naczyń krwionośnych i skóry. Przy długotrwałym piciu naparów ze skrzypu polnego warto rozważyć suplementację witamin z grupy B lub co pewien czas zrobić przerwę w jego stosowaniu.

Korzyści można odnieść także z zewnętrznego przyjmowania ziół, z których napary mogą być używane do przemywania skóry lub w postaci okładów. Zioła są bogate we flawonoidy i inne cenne związki, które korzystnie oddziałują na stan naczyń krwionośnych, pobudzają regenerację komórek skóry, zwalczają stan zapalny i działają przeciwłojotokowo. Zioła takie, jak złocień ogrodowy (Chrysanthemum indicum), rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) i lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) koją skórę i zmniejszają jej zaczerwienienia oraz podrażnienia. Zioła stosowane zbyt często lub w nadmiernych stężeniach mogą uczulać, dlatego powinno się z nich korzystać umiejętnie.

Co zatem robić przy objawach trądziku różowatego?

Walka z trądzikiem różowatym powinna być kompleksowa. Jeżeli zaobserwujesz u siebie czerwone plamy na twarzy, podstawą jest jak najszybsze udanie się do dermatologa w celu rozpoczęcia leczenia – mogą to być objawy trądziku różowatego. Rozpozna on, czy w ogóle jest to trądzik różowaty i zaleci odpowiednią terapię. Wspomagać ją można za pomocą odpowiedniej diety, tzn. spożywając pokarmy, które pomagają i unikając tych, które szkodzą. Dodatkowo warto stosować kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej i te przeznaczone dla osób z trądzikiem różowatym. Nie należy również narażać się na dużą ekspozycję na słońce, a jeśli nie ma wyboru, należy stosować silne kremy UV.

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ZAMÓW ACNEROSE
KOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY Kup zestaw

FAQ

1. Często polecanym składnikiem kosmetyków na trądzik różowaty jest lukrecja, dlaczego?

Roślina ta posiada szereg pożądanych przy acne rosacea właściwości. Działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, dlatego niweluje zmiany grudkowo-krostkowe. Oprócz tego koi i nawilża, dzięki czemu zmniejsza pieczenie i uczucie ściągnięcia. Lukrecję znajdziemy w składzie kremu na trądzik różowaty na dzień Acnerose.

2. Czy mając trądzik różowaty można stosować peeling?

Każda cera wymaga złuszczania raz w tygodniu, by usunąć obumarły naskórek. W przypadku cery z trądzikiem różowatym muszą to być jednak bardzo delikatne peelingi enzymatyczne. Kategorycznie nie zalecane są peelingi mechaniczne z drobinkami ścierającymi.

3. Który kwas jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym?

Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku kwas laktobionowy, ponieważ od innych kwasów odróżnia go brak działania podrażniającego. Wręcz przeciwnie, kwas laktobionowy łagodzi podrażnienia. Przyspiesza gojenie się ran, reguluje ilość wydzielanego sebum i łagodzi stany zapalne. Kwas laktobionowy znajdziemy w toniku na trądzik różowaty Acnerose.


Bibliografia

1. E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Klinika Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2010
2. P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2010
3. F. Wąsik, E. Baran, J. Szepietowski, Zarys dermatologii klinicznej, Wyd. Volumed, Wrocław 1995
4. G. Plewig, A.M. Kligman, Acne and Rosacea, Springer Science & Business Media, 2012
5. Radomir Reszke, Jacek Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 2016
6. Maria Błaszczyk-Kostanecka Hanna Wolska, Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
7. Lawrence E. Gibson, Rosacea, Department of Dermatology, Mayo Clinic College of Medicine, 2004
8. J. Emer, H. Waldorf, and D. Berson, Botanicals and Anti-Inflammatories: Natural Ingredients for Rosacea, Semin Cutan Med Surg 30:148-155, 2011
9. Holmes A.D., Potential role of microorganisms in the pathogenesis of rosacea, 2013
10. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
11. Van Zuuren E.J., Kramer S.F., Carter B.R., Graber M.A., Fedorowicz Z., Effective and evidence-based management strategies for rosacea: summary of Cochrane systematic review, 2011
12. Van Zuuren E.J., Fedorowicz Z., Carter B., van der Lin- den M.M., Charland L., Interventions for rosacea, 2015
13. Powell F.C., Rosacea and the pilosebaceous follicle, 2014
14. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011
15. Maciejewska-Radomska A.,Placek W., Dieta w chorobach skóry, 2015
16. Wilkin J.K., Rosacea. Pathophysiology and treatment, 1994
17. Yamasaki K.,Gallo R.L., The molecular pathology of rosacea, 2009

32 głosów

Komentarze

Tatys - 2020-11-06 14:23:55

Najgorsza rzeczy jaka mozna miec wg. mnie. Niedlugo ide do clinica cosmetologica (wg tego co wiem to jest to klinika w moim miescie ktora ma dobra opinie u mojej siostry) i bede miala darmowa konsultacje i u kosmetologa i dermatologa takze zobaczymy co u mnie najlepiej by sie sprawdzilo bo szczerze mam dosyc nerwow i maskowanie tego.

duffy - 2020-06-04 12:40:50

lacze smarowanie tym zestawem + mam zrobione zabiegi na zamykanie naczynek quadrostar i wyglada to po niespelna 1,5 roku baaaaardzo dobrze :D

Natalia - 2019-08-26 08:06:32

Ja stosuję Acnerose od tygodnia i już widzę poprawę. W końcu trafiłam na dobry krem na trądzik różowaty. Naprawdę nic już nie chciało mi pomóc i obawiałam się kolejnych drogich wizyt i zabiegów. Nawet nie wiecie jaka to jest ulga...

Martyna - 2019-08-25 22:03:06

Może do najtańszych to Acnerose nie należy, ale w sumie widziałam całą masę maści specjalistycznych, które są dużo droższe. Ma w sobie to co powinien zawierać odpowiedni krem na trądzik różowaty, czyli mamy tu kasztanowiec, olej kokosowy i ruszczyk kolaczasty. Wygląda ok :)

Załamana - 2019-08-25 11:55:07

Leczenie trądziku różowatego domowymi sposobami trwa chyba w nieskończoność. Zdecyduję się na ten krem, bo co innego mi zostało? Dermatolog mi mówił, że faktycznie te składniki mogą pomóc. Ostatnio się trochę poprawiło, bo faktycznie zmieniałam nawyki żywieniowe i mogę potwierdzić, że przy trądziku różowatym dieta ma znaczenie.

Aksamit - 2019-08-24 17:48:39

Zuźko, obecnie te środki na trądzik różowaty możesz kupić głównie przez internet, ale wysyłka jest realizowana bardzo szybko. Serio, jeżeli masz trądzik różowaty to są to naprawdę skuteczne maści. Wszystkie składniki na to wskazują, a szczególnie ruszczyk kolczasty. Kosmetyki są naturalne, więc niczym nie ryzykujesz.

GłosRozsądku - 2019-08-22 23:22:07

Zuźka myślę, że Acnerose może Ci pomóc, ale nie rezygnuj z wizyty u specjalisty, bo pewnie może mieć wiele cennych wskazówek np. co do diety, a ta może mieć wpływ na trądzik różowaty. Leczenie domowe traktuj jako uzupełnienie terapii - tak jak napisali w artykule :)

Żaklina - 2019-08-22 18:56:19

Ciekawe jak skuteczna jest ta maść na trądzik różowaty? Wypowiedzi specjalistów, bibliografia, w składzie zioła dobre na trądzik tego rodzaju. Lek to nie jest, ale wygląda na dobre uzupełnienie terapii domowym sposobem.

Zuźka - 2019-08-22 17:25:01

No dobra, ale te pasty na trądzik to można gdzieś kupić stacjonarnie? Czy na razie tylko internet? Nie ukrywam, że bardzo zainteresowały mnie te kosmetyki pod kątem składu - ekstrakty z kasztanowca i ruszczyka lekarskiego mają bardzo dobre właściwości. Sama bym przetestowała, bo obawiam się, że wizyta u dermatologa i kupowanie leków nadszarpie mój budżet i wolę spróbować leczenia w domu.

Zaczarowanaxd - 2019-08-22 13:12:54

Wszelakie zioła też pomogą jako domowe sposoby na trądzik różowaty - ruszczyk kolczasty, ekstrakt z kasztanowce, olej kokosowy, to tylko kilka przykładów składników, których można używać w domowym zaciszu. Dieta przy leczeniu trądziku też ma nie małe znaczenie, bo to najczęściej zły sposób odżywania, alkohol i papierosy są powodem choroby.

Misia - 2019-08-22 09:34:31

Tradzikowata35 miałam styczność z kremem na trądzik różowaty, którym mówisz. Acnerose bardzo mi pomogło. Miałam już trądzik, który wchodził w Stadium III. Czułam się bardzo bezradna i nie za bardzo wiedziałam co zrobić. Przeczytałam w internecie o właściwościach ruszczyka kolczastego i zaczęłam szukać czegoś co miałoby go w składzie - tak trafiłam na krem i zdecydowanie nie żałuję :)

Tradzikowata35 - 2019-08-22 08:52:22

U mnie tradzik pojawil sie bardzo wczesnie, bo juz w wieku 31 lat, ale to kwestia skory ze sklonnoscia do pękania naczynek - tak powiedziala p. dermatolog. Zalecila mi stosowanie masci z ichtiolem i mowila, ze dobry bylby kwas azelainowy ale nie moglam znalezc zadnego kosmetyku, ktory by zawieral te 2 skladniki. Byly tylko masci apteczne, dopeiro jakis czas temu trafilam na strone Acnerose i zastanawialam sie co to za produkt. Czy jest tu ktos, kto juz to uzywal i poleca?

Szamanka - 2019-08-21 20:42:36

Sama myślałam, że trądzik różowaty to raczej objaw nadużywania alkoholu i dopiero niedawno dowiedziałam się, że powody mogą być bardzo różne. Wiele osób w ogóle nie zabiera się za leczenie trądziku różowatego, co doprowadza do gorszego rozwoju choroby.

Karolina - 2019-08-21 19:01:00

Ja gdzies czytalam ze tradzik rozowaty moze prowadzic do alzheimera, boje sie ze u mnie zmiany jak nie złagodnieją po lekach to tez do tego dorpowadza. Co myslicie? Prosze o rade, co mam zrobic!

crazy_young_girl - 2019-08-10 07:08:44

też mam ten zestaw rzeczy i jak dla mnie wszystko ok. zawsze możesz kupić sobie wszystko oddzielnie na spróbowanie...

qba - 2019-08-04 13:15:13

pielęgnacja to juz wogole masakra! Serio zastanawiam sie juz nad tym by isc na laser. ten zestaw o ktorym piszesz jest ok?

Koronka - 2019-07-29 18:42:51

Nie wiem co wy tak narzekacie. Trzeba po prosto poszukac tego co do was pasuje. U mnie pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym wyglada tak że nie pale, myje ja naturalnymi rzeczami, czasem nakładam olejek z drzewa herbacianego, czasem coś z białym woskiem pszczelim, tlenkiem cynku, olej z orzechów laskowych albo ekstraktem z lukrecji (mam cały zestaw z acnerose), więc na prawde da rade. Oczywiście dieta, higiena i brak palenia. U mnie jest teraz ok.

emii - 2019-07-26 16:18:18

tego swinstwa to chyba nikt nie chce a i tak potrafi sie napatoczyc bez sensu. ogolnie uwazam ze tez to trzeba szybko zaczac leczyc bo pozniej jest juz krucho.

ABBRA KADABBRA - 2019-07-17 07:13:05

No ogóóóólnie pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym jest strasznie męcząca :| Jak dla mnie to był najgorszy okres w moim życiu gdy miałam tego maximum. Teraz jest lepiej ale no niestety dużo wyrzeczeń i dużo próbowania kosmetyków itp.

waŻka - 2019-07-11 18:47:58

a to nie wiedziałam że ta pielęgnacja cery z tym dziadostwem jest aż tak wymagająca.. ;/ normalnie lałam do wanny niemal wrzątek ^^ nie mówiąc o tym, że u mnie klimatyzacja w pracy chodzi praktycznie non stop.

Lady 22 - 2019-07-06 07:17:49

Gdy się u mnie pojawił trądzik różowaty pierwsze objawy to były u mnie straszne zaczerwienienia. Nikomu tego nie życzę bo na prawde nie ma czego. Jak można dość szybko sie tego pozbyć to najlepiej od razu coś robić.

klaudyna - 2019-07-03 16:47:20

pamiętam jak zauważyłam u siebie trądzik różowaty to się strasznie tego wystraszyłam, bo naczytałam się za dużo o tym... nie ma co się łamać tylko po prostu zdrowiej się prowadzić ^^ mniej ostrego, mniej słodkiego, mniej słonego.. chociaż lepiej gdyby tego było mniej. poza tym pić dużo wody, rzucić palenie, unikanie saun i gorących kąpieli. co do tego co powinien mieć krem to myślę że po latach walki z tym co ja u siebie miałam to najlepiej wybrać cos naturalnego co nie będzie uczulało ani podrażniało. poza tym powinno to nawilżać ewentualnie punktowo wysuszać jeżeli jest większy problem ^^ niby nie jest to coś trudnego, ale znaleźć dobry krem czy ogólnie kosmetyki na trądzik różowaty jest czasem strasznie ciężko. dowiedziałam się acnerose przez mojej mamy koleżankę, bo jej córki mąż też ma ten problem (wiem, skomplikowane :) ) ale jednak droga pantoflową sie roznoszą wieści jak coś jest dobre.

modjo - 2019-07-02 06:48:12

w sumie zastanawiałem się jak wygląda trądzik różowaty i wszedłem tutaj. myślę że to jest to co ja mam na twarzy. czego powinno się szukać w kosmetykach żeby sie tego pozbyć?

Oreo - 2019-06-26 17:42:22

Szukałabym czegoś z ruszczykiem kolczastym, korą kasztanowca i lukrecją :) Ale pamiętaj, że tutaj wszystko jest ważne jeżeli chodzi o trądzik różowaty. Popatrz na to co jadasz i pijesz bo niestety trądzik różowaty przyczyny ma i tutaj. Poza tym sprawdź też inne rzeczy które używasz np do makijażu bo kosmetyki na trądzik różowaty powinny być dość dopasowane to problemów skórnych. Mam nadzieję że ci coś pomogłam. Trzymaj się ciepło ;*

jagódka - 2019-06-20 16:13:27

a podpowiecie mi co krem na trądzik różowaty powinien mieć w składzie?

Baś - 2019-06-10 19:45:51

W końcu się dowiedziałam gdzie powinno się szukać przyczyny o.O Coś mi się wydaje że u mnie jest problem takie że mam dość delikatną skórę i to chyba jest cera naczynkowa bo bardzo czesto pojawiają mi się czerwone plamy na twarzy o.O Można gdzieś to zbadać?

marokesha - 2019-06-07 21:15:31

mam maść na trądzik różowaty i jakoś dałam radę ją znaleźć tylko trzeba wysiłku trochę w to włożyć. poza tym nie tylko maść ale też inne kosmetyki trzeba posprawdzać pod każdym kontem. u mnie większość jest z acnerose i jak dla mnie są one warte uwagi. sama mam już teraz niewiele tych zmian ale na początku jak szukałam informacji jakie ma trądzik różowaty objawy to i automatycznie patrzyłam co mi może pomóc. odpowiednia dieta, pielęgnacja itp. i można się tego pozbyć.

arkadiusz g - 2019-05-25 16:14:07

takie dobre na trądzik różowaty leki są dość trudne do znalezienia.. tak mi się wydaje bo niestety ale jak ze świecą szukać czegoś pomocnego.

Opinie o Acnerose - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊