fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Trądzik pospolity i różowaty- czym się różnią?

Strona główna » Blog » Trądzik pospolity i różowaty- czym się różnią?

Trądzik pospolity i różowaty to najpopularniejsze odmiany trądziku. Wielu osobom wciąż zdarza się mylić obie odmiany, przede wszystkim dlatego, że drugi występuje zwykle u osób dorosłych, które zmiany na skórze powinny mieć dawno za sobą. Tymczasem zmiany skórne utrzymują się u nich zwykle dłużej niż w wieku nastoletnim. Choć mylenie obu odmian może być w pewien sposób zrozumiałe, to w rzeczywistości ich charakterystyczne objawy pozwalają na trafne postawienie diagnozy dla wprawnego oka lekarza. Choć wiele je różni, mają też kilka cech wspólnych. Jakie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Trądzik pospolity i różowaty – cechy wspólne

Trądzik pospolity i różowatyJeśli chodzi o trądzik różowaty i pospolity to najważniejszą cechą wspólną jest funkcja bakterii, które występują na skórze i w okolicy zmian ropnych. Kolejnym podobieństwem jest obszar występowania zmian. W obu odmianach zmiany zapalne i niezapalne pojawiają się na twarzy, a także plecach czy dekolcie. I choć zmiany trądzikowe mogą się od siebie różnić, to w obu przypadkach mogą mieć charakter zapalny i niezapalny, a konsekwencją ich występowania mogą być niestety przebarwienia oraz blizny. Podobieństwo może również polegać na tym, że istnieją pewne czynniki, które nasilają występowanie chorób.

Trądzik pospolity i różowaty – różnice

W przypadku trądziku pospolitego i różowatego podstawową różnicą jest rumień różowaty, który występuje w drugiej odmianie, nie ma go natomiast w pierwszej. W trądziku różowatym charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie skóry, zlokalizowane w obszarze nosa i policzków. W tym przypadku skóra staje się również szczególnie wrażliwa, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju, na czynniki zewnętrzne (promieniowanie słoneczne, temperaturę, oddziaływania mechaniczne). Inną różnicą jest czas występowania w przypadku choroby, jaką jest trądzik pospolity i różowaty. Pierwszy charakterystyczny jest dla nastolatków, drugi dla dorosłych (25-35 lat).

Sprawdź czy warto stosować płyn micelarny na trądzik różowaty

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ACNEROSE
ZWALCZ TRĄDZIK RÓŻOWATY SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI POCHODZENIA NATURALNEGOKup zestaw

Trądzik pospolity i różowaty – leczenie

Zarówno trądzik pospolity i różowaty wymaga leczenia. Skóra potrzebuje specjalnego traktowania, aby zawsze była w odpowiedniej czystości. W związku z tym niezbędne są specjalne dermokosmetyki, których składniki dopasowane są do potrzeb skóry trądzikowe.

Przede wszystkim działają:

  • antyseptycznie,
  • normalizują pracę gruczołów łojowych,
  • intensywnie nawilżają,
  • łagodzą podrażnienia,
  • koją skórę.

Ważne, aby kosmetyki na trądzik różowaty zawierały naturalne składniki aktywne, które są dla skóry bezpieczne. Oprócz pielęgnacji, która powinna być dokładne i regularna

W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się zabiegi kosmetologiczne. Najlepsze działanie przyniesie jednak połączenie wszystkich tych działań. Podsumowując, trądzik różowaty i pospolity to dwie odrębne jednostki chorobowe, które mają zarówno cechy wspólne, jak i wyraźne różnice. Oba przypadki wymagają jednak starannej pielęgnacji skóry i leczenia dermatologicznego, aby odzyskać zdrową skórę bez zmian zapalnych.


Bibliografia

1. Mehrholz D., Nowicki R., Barańska-Rybak W.M., Czynniki infekcyjne w etiopatogenezie trądziku różowatego, 2016
2. Powell F.C., Rosacea and the pilosebaceous follicle, 2014
3. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003

1 głosów

Komentarze

Laskowska - 2021-09-30 14:16:45

W leczeniu te różnice są chyba największe, bo najgorzej jest właśnie jak się leczy jedno posiadając objawy drugiego

a.agniecha - 2021-09-29 22:39:19

Trądzik różowaty i pospolity nawet leczenie mają znacznie inne, więc konkluzją dla mnie by było jednak to że tych cech różniących pojawia się więcej niż podobieństw

Monika - 2021-09-28 19:59:36

Nie trzeba być nawet dermatologiem żeby to wizualnie rozróżnić nawet

Sistera - 2021-09-28 19:57:13

Abstrahując od tego, że tradzik pospolity występuje podczas dorastania, a trądzik różowaty już w wieku późniejszym, więc różnice są nawet na tym podłożu

1002 - 2021-09-27 16:28:16

Oj tych różnic jest też bardzo dużo, więc raczej bym nie powiedziała, ze są to problemy podobne

Ludwika - 2021-09-27 14:13:31

Trądzik pospolity, a różowaty to raczej cech wspólnych mają sporo, tak mi się wydaje

Opinie o Acnerose - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊