fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Trądzik niemowlęcy – co trzeba wiedzieć?

Strona główna » Blog » Trądzik niemowlęcy – co trzeba wiedzieć?

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy to schorzenie, z którego istnienia nie każdy zdaje sobie sprawę. Tymczasem okazuje się, że choroba ta może dotknąć naprawdę wielu niemowląt. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z najczęstszych objawów tej choroby. Warto byłoby także mieć świadomość tego, jakie są najczęstsze przyczyny trądziku niemowlęcego. Wreszcie, trzeba także dowiedzieć się tego, jak leczyć trądzik noworodkowy i niemowlęcy. 

Trądzik niemowlęcy czym jest i kiedy występujeTrądzik niemowlęcy – czym jest i kiedy występuje?

Trądzik niemowlęcy to choroba, która dotknąć może przede wszystkim skórę twarzy maleństwa. Zmiany pojawiają się na policzkach, brodzie oraz czole. Bywa jednak i tak, że zmiany lokalizują się na powierzchni pleców. Najczęściej, mogą one przybierać formę białych krostek. Niekiedy jednak, maleństwu mogą dokuczać dużych rozmiarów guzki zapalne, wypełnione ropną treścią. Trądzik niemowlęcy może manifestować się także pod postacią zaskórników.

Sprawdź jak wygląda trądzik różowaty na brodzie

Trądzik niemowlęcy – przyczyny

Trądzik niemowlęcy to schorzenie o zróżnicowanej etiologii.

Najczęściej, przyczyny tego kłopotliwego schorzenia leżą w:

  • zaburzeniach hormonalnych matki
  • nieodpowiedniej pielęgnacji
  • stosowaniu silnych środków piorących

Najczęstszą przyczynę stanowią bez wątpienia zaburzenia gospodarki hormonalnej matki, a konkretnie wysoki poziom androgenów. Ich wysoki poziom odpowiada bowiem za łojotok i zmiany skórne. Hormony są bowiem w stanie przenikać przez łożysko do organizmu dziecka.

Trądzik niemowlęcy – jak się go leczy?

Trądzik niemowlęcy to schorzenie uciążliwe nie tylko dla samego dziecka, ale również dla jego rodziców. Dobrze byłoby więc zatroszczyć się o odpowiednie leczenie. Najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza dermatologa, który zdiagnozuje problem niemowlęcia. Po postawieniu diagnozy, konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia. Wiele osób zastanawia się nad tym, co na trądzik niemowlęcy można właściwie zastosować. Lekarz może przepisać preparaty do stosowania miejscowego, jak również leki doustne. Najczęściej mają one postać antybiotyków. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się zmian i leczą te, które już powstały.

Trądzik niemowlęcy – jak pielęgnować skórę?

Trądzik niemowlęcy to choroba, która wymaga nie tylko leczenia dermatologicznego, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Wydaje się, że najlepszym wyborem będą naturalne kosmetyki o delikatnym działaniu. W ich składzie powinny znajdować się oleje, ekstrakty oraz wyciągi pochodzenia roślinnego. Trzeba dobrać preparaty, które dedykowane są wrażliwej skórze dziecka. Ważne jest to, aby skóra była oczyszczana oraz nawilżana. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się pokonać trądzik. Efekty nie pojawią się jednak natychmiast. Trzeba będzie cierpliwie zaczekać na nie przynajmniej kilka tygodni.

Podsumowując, bez trudu można stwierdzić, że trądzik niemowlęcy to dosyć poważny problem. Konieczne jest więc jego odpowiednie leczenie. Wydaje się, że najlepiej udać się do dermatologa, zwłaszcza jeżeli zmiany są rozległe i zawierają ropną treść. Lekarz może zadecydować o konieczności zastosowania antybiotyków. Kluczowa jest również właściwa pielęgnacja skóry maleństwa.


Bibliografia:

1. D. Nowicka, Dermatologia, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, 2012.
2. B. Jaroszewska, Kosmetologia, Wydawnictwo Atena, 2008.

1 głosów

Komentarze

- 2022-09-17 10:50:15

Duża większość przypadków to zaburzenia hormonalne u matki

Ula - 2022-09-16 17:56:47

A jakie w zasadzie trądzik niemowlęcy ma przyczyny, bo nie kumam jak coś takiego u małego dziecka się może pojawić?

Natalie2 - 2022-09-15 10:07:18

Ależ oczywiście trądzik niemowlęcy też wymaga balsamowania odpowiedniego, ale to tylko jeden z elementów obok terapii. Mimo wszystko trzeba sobie rozplanować jeszcze jak pielęgnować skórę

Najdzia - 2022-09-14 21:51:27

Ja myślałam, że wystarczy przeczekać lub jakaś zwykła pielęgnacja skóry

Tusia - 2022-09-14 15:09:05

Dosyć często jest podawany antybiotyk jeśli prześledzi się historię jakie ma trądzik niemowlęcy i to jak się go leczy z reguły

Roselyn - 2022-09-13 23:51:17

Zdecydowanie konieczne będzie udanie się do dermatologa i on będzie wiedział co dalej z tym robić. Możliwa będzie terapia antybiotykiem itd.

11_ - 2022-09-13 20:58:43

Chyba wątpię, że sam z siebie ustępuje

madzia007 - 2022-09-13 11:03:50

Taki trądzik niemowlęcy sam ustępuje, czy czym on w zasadzie jest. Jeśli sam ustępuje to od kiedy i do kiedy występuje na skórze dziecka?

Opinie o Acnerose - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊