Okołoustne zapalenie skóry - trądzik różowaty
Strona główna » Blog » Okołoustne zapalenie skóry - trądzik różowaty
Okołoustne zapalenie skóry czyli inaczej dermatoza to poważny stan zapalny, który dotyczy skóry dokoła ust. Jest to dolegliwość, którą może wywołać wiele różnych czynników. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat, a także podobieństwami jakie występują między zapaleniem okołustnym a trądzikiem różowatym.
Okołoustne zapalenie skóry – czym jest?
Okołoustne zapalenie skóry to forma zapalenia skóry obok ust. Jest to stosunkowo częsta zmiana, która przede wszystkim dotyka kobiet w młodszym wieku. Może także wystąpić u dzieci lub starszych. Liczne badania jakie przeprowadzono wskazują, że raczej nie ma żadnego, genetycznego uwarunkowania tej choroby.
Okołoustne zapalenie skóry – główne przyczyny
Okołoustne zapalenie skóry wiąże się z wieloma różnymi przyczynami. Zmiany te mogą być wywołane m.in. infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi, przewlekłym stosowaniem tzw. glikokortykosteroidów, używaniem niewłaściwych i źle dobranych kosmetyków, a także nadmiernym działaniem promieni UV.
Zobacz jaka jest właściwa pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym
Wśród innych czynników, które mogą sprzyjać powstaniu stanów zapalnych są:
- niedobory witamin,
- różne alergie,
- pasożyty skórne,
- zaburzenia związane z hormonami,
- różne leki.
Okołoustne zapalenie skóry – objawy?
Okołoustne zapalenie skóry może mieć różne objawy. Przede wszystkim w okolicach ust pojawiają się charakterystyczne guzki o postaci grudkowo – rumieniowej, a także drobne, czerwone krosteczki oraz świąt. Dodatkowo osoba chora odczuwa uczucie ściągania skóry.
Zmiany skórne pojawiają się głównie w okolicach ust, a także na brodzie czy w okolicach nosa. Czasem dodatkowo może dojść do łuszczenia się skóry.
ACNEROSE
ZWALCZ TRĄDZIK RÓŻOWATY KOMPLEKSOWYMI SKŁADNIKAMIKup zestaw
Okołoustne zapalenie skóry najlepsze sposoby leczenia
Okołoustne zapalenie skóry wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia dermatologicznego. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i innych badań postawi diagnozę.
W skutecznym leczeniu okołustnego zapalenie skóry najważniejsze jest usunięcie jego przyczyny. Może się to wiązać m.in. z usunięciem alergenu czy zmianą stosowanych kosmetyków. Czasem konieczne jest doustne przyjęcie antybiotyku, czy stosowanie specjalnych maści przeciwgrzybicznych. Zalecane jest także stosowanie produktów na bazie naturalnych składników.
Zapalenie okołoustne a trądzik różowaty – czy można je ze sobą pomylić?
Zapalenie okołustne a trądzik różowaty to dwie dolegliwości, które bardzo często są ze sobą mylone. Zgodnie z aktualnymi badaniami uznaje się, że zapalenie okołoustne nie jest odmianą trądziku różowatego.
W przypadku jednego i drugiego schorzenia zmiany są bardzo podobne. Dopiero po badaniach lekarskich można jednoznacznie postawić diagnozę.
Podsumowanie
Okołoustne zapalenie skóry to uciążliwa dolegliwość, która dotyka przede wszystkim młode kobiety. W przypadku pojawienia się objawów zaleca się wizytę u dermatologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zależnie od przyczyn i stopnia zaawansowania wdraża się delikatne maści, kremy czy nawet mocne antybiotyki. W skutecznej walce z zapaleniem należy też przestrzegać zasad higieny i stosować właściwe kosmetyki.
Bibliografia:
1. Jabłońska S.(2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa.
2. Markiewicz A., Owczarczyk-Saczonek A., Placek W. J. (2017), Zapalenie okołoustne wywołane miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidu, Lekarz POZ, nr 3.
3. Rudnicka L. i in.(2022), Współczesna dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa.