fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Okołoustne zapalenie skóry - trądzik różowaty

Strona główna » Blog » Okołoustne zapalenie skóry - trądzik różowaty

Okołoustne zapalenie skóry czyli inaczej dermatoza to poważny stan zapalny, który dotyczy skóry dokoła ust. Jest to dolegliwość, którą może wywołać wiele różnych czynników. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat, a także podobieństwami jakie występują między zapaleniem okołustnym a trądzikiem różowatym. 

Okołoustne zapalenie skóry czym jestOkołoustne zapalenie skóry – czym jest?

Okołoustne zapalenie skóry to forma zapalenia skóry obok ust. Jest to stosunkowo częsta zmiana, która przede wszystkim dotyka kobiet w młodszym wieku. Może także wystąpić u dzieci lub starszych. Liczne badania jakie przeprowadzono wskazują, że raczej nie ma żadnego, genetycznego uwarunkowania tej choroby.

Okołoustne zapalenie skóry – główne przyczyny

Okołoustne zapalenie skóry wiąże się z wieloma różnymi przyczynami. Zmiany te mogą być wywołane m.in. infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi, przewlekłym stosowaniem tzw. glikokortykosteroidów, używaniem niewłaściwych i źle dobranych kosmetyków, a także nadmiernym działaniem promieni UV.

Zobacz jaka jest właściwa pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym

Wśród innych czynników, które mogą sprzyjać powstaniu stanów zapalnych są:

  • niedobory witamin,
  • różne alergie,
  • pasożyty skórne,
  • zaburzenia związane z hormonami,
  • różne leki.

Okołoustne zapalenie skóry – objawy?

Okołoustne zapalenie skóry może mieć różne objawy. Przede wszystkim w okolicach ust pojawiają się charakterystyczne guzki o postaci grudkowo – rumieniowej, a także drobne, czerwone krosteczki oraz świąt. Dodatkowo osoba chora odczuwa uczucie ściągania skóry.

Zmiany skórne pojawiają się głównie w okolicach ust, a także na brodzie czy w okolicach nosa. Czasem dodatkowo może dojść do łuszczenia się skóry.

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ACNEROSE
ZWALCZ TRĄDZIK RÓŻOWATY KOMPLEKSOWYMI SKŁADNIKAMIKup zestaw

Okołoustne zapalenie skóry najlepsze sposoby leczenia

Okołoustne zapalenie skóry wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia dermatologicznego. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i innych badań postawi diagnozę.

W skutecznym leczeniu okołustnego zapalenie skóry najważniejsze jest usunięcie jego przyczyny. Może się to wiązać m.in. z usunięciem alergenu czy zmianą stosowanych kosmetyków. Czasem konieczne jest doustne przyjęcie antybiotyku, czy stosowanie specjalnych maści przeciwgrzybicznych. Zalecane jest także stosowanie produktów na bazie naturalnych składników.

Zapalenie okołoustne a trądzik różowaty – czy można je ze sobą pomylić?

Zapalenie okołustne a trądzik różowaty to dwie dolegliwości, które bardzo często są ze sobą mylone. Zgodnie z aktualnymi badaniami uznaje się, że zapalenie okołoustne nie jest odmianą trądziku różowatego.

W przypadku jednego i drugiego schorzenia zmiany są bardzo podobne. Dopiero po badaniach lekarskich można jednoznacznie postawić diagnozę.

Podsumowanie

Okołoustne zapalenie skóry to uciążliwa dolegliwość, która dotyka przede wszystkim młode kobiety. W przypadku pojawienia się objawów zaleca się wizytę u dermatologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zależnie od przyczyn i stopnia zaawansowania wdraża się delikatne maści, kremy czy nawet mocne antybiotyki. W skutecznej walce z zapaleniem należy też przestrzegać zasad higieny i stosować właściwe kosmetyki.


Bibliografia:

1. Jabłońska S.(2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa.
2. Markiewicz A., Owczarczyk-Saczonek A., Placek W. J. (2017), Zapalenie okołoustne wywołane miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidu, Lekarz POZ, nr 3.
3. Rudnicka L. i in.(2022), Współczesna dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa.

1 głosów

Komentarze

Opinie o Acnerose - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊