fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Kaszka na twarzy – jak powstaje?

Strona główna » Blog » Kaszka na twarzy – jak powstaje?

Kaszka na twarzy to powszechny problem skórny, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na policzkach i czole, a przyczyny są różne. Zwykle jednak kaszka na twarzy jest spowodowana przez alergię lub błędy pielęgnacyjne.

Kaszka na twarzy jak wyglądaKaszka na twarzy - jak wygląda?

Kaszka na twarzy to drobne grudki w kolorze biały, które umiejscowione są pod skórą w większych skupiskach. Najczęściej pojawia się kaszka na policzkach, a także kaszka na czole. Objawy współtowarzyszące to zaczerwienienie, pieczenie i świąd. Kaszka na twarzy bywa mylona z zaskórnikami zamkniętymi.

Kaszka na twarzy - przyczyny powstawania

Kaszkę na twarzy mogą wywoływać różne czynniki.

Do najpopularniejszych należą:

  • problemy hormonalne. Nieprawidłowy poziom hormonów powoduje, że produkowana jest nadmierna ilość sebum blokująca ujścia gruczołów łojowych, przez co powstają drobne grudki pod skórą,
  • alergia na produkty używane do pielęgnacji. Niektóre kosmetyki zawierają substancje drażniące (np. sztuczne barwniki, substancje zapachowe, alkohol etylowy), ale popularnym problemem jest też niewłaściwe oczyszczanie skóry,
  • nieodpowiednia dieta, alergie i nietolerancje pokarmowe. Najczęstszymi alergenami są: orzechy ziemne, kakao, mleko krowie, czekolada, cytrusy. Przyczyną problemów może być również spożywanie ostrych przypraw, jak i przetworzonej żywności.

Sprawdź czy warto zwracać uwagę na gluten przy trądziku różowatym

Kaszka na twarzy - jak ją leczyć?

Kaszka na twarzy to popularna dolegliwość, dlatego leczenie jest dobrze znane. Planując kurację, należy ją jednak odpowiednio dopasować do potrzeb skóry, rozpoznając wcześniej przyczynę problemów. Jeśli zmiany skórne powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych, należy udać się na konsultację do endokrynologa, a przy alergii lub nietolerancji pokarmowej – wykonać testy alergiczne. Zmian nie należy mechanicznie uszkadzać, ponieważ w ten sposób powstają blizny. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja skóry.

Wskazane jest stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, które zawierają starannie skomponowany skład, w tym składniki aktywne. Jeśli przyczyną pojawiania się kaszki jest nadmiar sebum, należy dobrać kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Kosmetyki na trądzik różowaty - ACNEROSE - Zestaw.

ACNEROSE
KOMPLEKSOWY SPOSÓB NA ZWALCZENIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGOKup zestaw

Mimo świecenia się skóry, wciąż wymaga ona nawilżenia, dlatego nie można doprowadzić do jej odwodnienia i przesuszenia. Pierwszym etapem pielęgnacji powinno być natomiast dokładne oczyszczenie skóry, raz w tygodniu należy ją złuszczać. Jak pozbyć się kaszki na twarzy? Pomocna może okazać się zmiana diety. Szczególne znaczenie mają produkty zawierające witaminy (A, B, E) oraz cynk i selen. Należy unikać nadmiaru cukru, soli, ostrych przypraw, jak i przetworzonej żywności.

Podsumowując, kaszka na brodzie, jak i w pozostałych częściach twarzy występuje często – nie tylko u nastolatków, ale również osób starszych. Jedną z najczęstszych przyczyn okazują się błędy pielęgnacyjne. W związku z tym, aby usunąć nieestetyczne zmiany na skórze, warto przyjrzeć się bliżej składowi kosmetyków, jak i poszczególnym elementom pielęgnacji. Warto też zadbać o zdrową dietę, jak i optymalne nawodnienie organizmu, wpływając w ten sposób kompleksowo na skórę.


Bibliografia:

1. Whitney A. Fisk et al., Phytochemical and Botanical Therapies for Rosacea: A Systematic Review; PHYTOTHERAPY RESEARCH; Published online 14 August 2015 in Wiley Online Library
2. Ewa Robak, Lilianna Kulczycka; Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię; Postepy Hig Med Dosw (online), 2010; 64: 439-450

4 głosów

Komentarze

Opinie o Acnerose - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊