Czy trądzik różowaty można całkowicie wyleczyć?
Strona główna » Blog » Czy trądzik różowaty można całkowicie wyleczyć?
Czy można wyleczyć trądzik różowaty – ta kwestia nurtuje chyba każdego, u kogo zdiagnozowana została ta dermatoza. Warto zatem poznać przyczyny tej choroby, co pozwoli na lepsze jej zrozumienie. Niezwykle istotna będzie też wiedza na temat tego, jak powinno przebiegać leczenie trądziku i wyciszanie jego najbardziej dokuczliwych objawów.
Czy można wyleczyć trądzik różowaty na zawsze?
Czy można wyleczyć trądzik różowaty – każdy, u kogo rozpoznano tę chorobę musi wiedzieć, że trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Jest to bowiem dermatoza o charakterze przewlekłym co oznacza, że jej objawy będą miały tendencję do nawracania. Dlatego też, każdy kto boryka się z trądzikiem różowatym, powinien poznać sposoby, dzięki którym możliwe będzie utrzymanie symptomów w ryzach.
Sprawdź czy warto zwracać uwagę na gluten przy trądziku różowatym
Jak wyleczyć trądzik różowaty – przegląd skutecznych metod
To, jak wyleczyć trądzik różowaty, a właściwie kontrolować jego objawy, powinno zainteresować każdego, komu postawiono diagnozę. Im wcześniej rozpocznie się walkę z chorobą, tym szybciej ujrzy się efekty. W terapii wykorzystuje się najczęściej:
- leki do stosowania miejscowego – zazwyczaj są to maści oraz kremy; jeśli chodzi o składniki aktywne znajdujące się w takich lekach często są to kwas azelainowy czy iwermektyna; przeważnie stosuje się je na oczyszczoną skórę dwa razy dziennie
- leki doustne – najczęściej są to antybiotyki na bazie tetracyklin bądź doksycyliny; stosuje się je przez okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania problemu, z którym zmaga się dana osoba
- leczenie światłem – terapia fotodynamiczna pomaga w wyciszeniu rumienia oraz w domknięciu pękniętych naczynek krwionośnych; zazwyczaj zaleca się kilka zabiegów w odstępie 2-3 tygodni
Omówione metody są skuteczne, ale nie gwarantują niestety całkowitego i trwałego ustąpienia objawów.
ACNEROSE
KOMPLEKSOWY SPOSÓB NA ZWALCZENIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGOKup zestaw
Leczenie trądziku różowatego – dlaczego nie można mówić o całkowitym wyzdrowieniu?
Leczenie trądziku różowatego nie może doprowadzić do całkowitego wyleczenia w dużej mierze dlatego, że medycyna nie poznała jeszcze dokładnych przyczyn jego powstawania. Można natomiast mówić o pewnych czynnikach ryzyka jego wystąpienia. Będą to przede wszystkim predyspozycje genetyczne, zaburzenia układu naczyniowego czy zaburzenia reakcji zapalnej organizmu. W patogenezie trądziku różowatego pewną rolę odgrywają też czynniki środowiskowe, a więc dieta, sposób pielęgnacji czy reakcja na stres.
Leczenie trądziku różowatego – styl życia ma znaczenie
Leczenie trądziku różowatego może pomóc w łagodzeniu objawów. Jeśli zależy nam na tym, aby były jak najmniej dokuczliwe, należy dokonać modyfikacji w swoim stylu życia. Niezwykle ważna jest zdrowa dieta, uboga w cukry proste, żywność przetworzoną i ostre przyprawy. Przydatna będzie też redukcja stresu. Ogromną rolę w walce z tą dermatozą odgrywa też umiejętnie dobrana pielęgnacja, najlepiej przy pomocy kosmetyków naturalnych. Wymienione metody warto stosować nawet w sytuacji zaostrzenia, ale jeśli objawy są mocno nasilone, można udać się na konsultację dermatologiczną. Być może konieczne będą nowe leki.
Jak wyleczyć trądzik różowaty – rozważnie dobierz kosmetyki
Jak wyleczyć trądzik różowaty – dużą rolę w kontrolowaniu objawów odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Warto zaufać kosmetykom marki Acnerose, które ukoją skórę, zmniejszą stany zapalne oraz zaczerwienienie. W skład zestawu wchodzą: maść na rano, krem na dzień, płyn oczyszczający oraz pasta na noc. Jeżeli chodzi o składniki aktywne, jakie znalazły się w kosmetykach, trzeba wymienić ekstrakt z aloesu, kwas laktobionowy czy kwas azelainowy. Stosowanie całego zestawu pozwoli na trzymanie objawów trądziku różowatego w ryzach.
Podsumowując, trądziku różowatego nie można wyleczyć, ale możliwe jest kontrolowanie jego objawów. Warto przestrzegać zaleceń dermatologa, które mogą obejmować stosowanie leków doustnych czy miejscowych, a także terapię światłem. Kluczem do sukcesu jest też zdrowa dieta, redukcja stresu oraz rzecz jasna właściwie dobrana pielęgnacja, najlepiej naturalna.
Bibliografia:
1. D. Nowicka, Dermatologia, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, 2012.
2. B. Jaroszewska, Kosmetologia, Wydawnictwo Atena, 2008.